Balistická ochrana policistů – vypouštění podzimní mlhy 2018 z Policejního prezidia ČR

Téma balistická ochrana policistů se v České republice zdá býti věčným. Ještě věčnější je pak rezistence a zejména resilience některých odpovědných pracovníků Policejního prezidia ČR, kteří by v normálně fungující demokratické zemi již dávno změnili zaměstnání na doporučení nadřízených. Leč Česká republika je země s chovatelskou tradicí a státní chov je placen z prostředků daňových poplatníků. Přežijí tedy i méně nadějné kusy.

Dne 8. října 2018 zveřejnil server Novinky.cz informaci o nákupech přileb a nosičů balistických panelů. Pro neznalého čtenáře to byla možná zajímavá informace, která jistě potěšila i policisty. Odkaz je zde: https://www.novinky.cz/domaci/485026-za-nove-helmy-a-vesty-da-policie-desitky-milionu.html

Pojďme se podívat na situaci reálněji. Zejména po teroristických útocích v Evropě se začalo hlasitěji hovořit o balistické ochraně policistů v ČR. Varovné hlasy o její nedostatečnosti bohužel potvrdila tragická smrt policisty před vánocemi v roce 2016. I v důsledku této události bylo vedením Policie ČR slíbeno zpracování „Systemizace balistiky“ (zjednodušený název) nejpozději do 30.6.2017. To se nakonec podařilo a dalším krokem byl nákup balistických ochranných prostředků.

Na podzim roku 2017 byly vypsány veřejné zakázky – „Rámcové dohody“ –  na dodávky skrytých balistických vest v odolnosti NIJ IIIA (americká norma), dále nosičů balistických panelů a na dodávku balistických přídavných panelů. Cílem bylo „naplnit“ zmíněnou systemizaci.

Uplynul rok a jaká je situace? Více, než zoufalá. V podstatě před několika dny se podařilo dokončit zakázku na nákup nosičů balistických panelů. To je jistě dobrý počin. Ale pouze pro matení veřejnosti a chlácholení policistů samotných. Nosič je pouhá textilie, která nikoho neochrání. Dvě klíčové zakázky na nákup vest pro skryté nošení a nákup přídavných balistických panelů se totiž stále nepodařilo dotáhnout do konce – byly zrušeny. Resumé – za celý rok se nepodařilo policii na centrální úrovni vysoutěžit základní prvky balistické ochrany pro policisty!!!

Odkazy na zmíněné dvě zakázky jsou zde:

https://nen.nipez.cz/SeznamPlatnychProfiluZadavatelu/MultiprofilZakladniUdajeOZadavateliM-18361113/SeznamUzavrenychZadavacichPostupu-18361113/ZakladniInformaceOZadavacimPostupuM-323247481-18361112/ZakladniInformaceOZadavacimPostupu-323247481-18361112

https://nen.nipez.cz/SeznamPlatnychProfiluZadavatelu/MultiprofilZakladniUdajeOZadavateliM-18361113/SeznamUzavrenychZadavacichPostupu-18361113/ZakladniInformaceOZadavacimPostupuM-66376384-18361112/ZakladniInformaceOZadavacimPostupu-66376384-18361112

Aby se zabránilo nejhoršímu, tak jednotlivá krajská ředitelství policie nakupují každý rok balistické ochranné prostředky v omezeném finančním rámci. Tím ale obnažují neschopnost Ředitelství služby pořádkové policie pod vedením Martina Hrinka. Podle webových stránek je jedním z jeho hlavních  úkolů  spolupůsobení při vytváření podmínek pro výkon služby – především v oblasti materiálně technického zabezpečení!!! Díky nákupu na úrovni krajů panuje v současné době u Policie ĆR stav „každý pes jiná ves“, což lze považovat za výsledek za úrovní rozvojové země. Na odměny odpovědných pracovníků ŘSPP to nemá vliv stejně jako na funkce. Martin Hrinko v čele ŘSPP se stačil ještě věnovat lektorské činnosti na CEVRO INSTITUTU. Zřejmě pod vlivem pocitu, že ŘSPP funguje na výbornou.

O tom, že oblast balistické ochrany policistů je opravdu evergreen, se můžete přesvědčit přečtením pohádky na níže uvedeném odkazu: https://www.nospcr.cz/2017/jednani-vedeni-nos-pcr-se-zastupci-mv

Pozornost věnujte zejména pasáži o pořízení  7 000 kusů balistických vest v roce 2017. V praxi se jednalo o vesty, jaké svět neviděl. Paralela s pohádkovou jitrnicí je zcela na místě.

Že se nejedná o marginální a vyřešenou záležitost dokládají i interpelace poslankyně Jany Černochové. Odkaz na jednu je zde: http://www.janacernochova.cz/clanek/interpelace-na-ministra-vnitra-ve-veci-vybavenosti-policie-ceske-republiky/

Léta běží, generálské hvězdy přibývají a generálské listí houstne. Není téměř týden, aby média nepřinesla informaci o útoku se střelnou zbraní v Evropě. Stále častěji se bohužel dovídáme i o činech se střelnou zbraní v České republice. Jsou odpovědní konkrétní lidé na Policejním prezidiu ČR zcela odtrženi od reality anebo je jim to jedno?

 

P.S. Příště se budeme věnovat podrobně balistické ochraně příslušníků zásahových jednotek PČR, kde poukážeme na téměř ukázkové selhání a neschopnost konkrétních odpovědných služebních funkcionářů, hazardujících se zdravím a životy příslušníků.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..