Čapí hnízdo a policie v rukou politiků …

Dne 4.12.2019 rozhodnul nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman o pokračování trestního stíhání premiéra ČR Andreje Babiše. Tato zpráva zarezonovala napříč všemi sdělovacími prostředky i společností. Pavel Zeman vše sdělil na tiskové konferenci, kde také přednesl zásadní fakta. Kauza, která hýbe Českem i Evropou poslední roky tak pokračuje. Státní zastupitelství na první pohled prezentovalo svou profesionální činnost (vyšší přezkoumal práci nižšího a rozhodnul). Černý Petr tak zůstal v ruce Policii ČR a občanům. Celá kauza má totiž evropský rozměr a dopadá na Českou republiku ekonomicky. Na domácí scéně je to současně limitující faktor politiky.

Policie v celé kauze sehrála rozhodující roli a představila se veřejnosti v nejhorším možném světle. Ukázala reálný stav, v jakém se nachází. Kauzu, která blokuje českou politickou scénu a má mezinárodní dopad, policie není schopná ji zpracovat v nadprůměrné kvalitě a v adekvátním čase. Vyšetřování krádeže jízdního kola se vede jinak, než vyšetřování vraždy. To je logické vzhledem ke společenské nebezpečnosti. Kauza Čapí hnízdo ukázala, že policie buď nedokáže kvalitně pracovat anebo v případě některých hospodářských trestných činů možná nepracuje nestranně.

„Na podkladě rozsahu stávajícího vyšetřování nelze učinit závěr, zde se trestný čin stal nebo nestal.“ To jsou slova Pavla Zemana, které podrobují drtivé kritice dosavadní cca tříletou práci policejního orgánu. Neuvěřitelné toto. Zejména v kauze, která ovlivňuje Česko zásadním způsobem. Ukázalo se, že vedení policie a její „manažeři“ v této kauze totálně propadli a selhali. Kde je generál Trojánek, který se důrazně zastával vyšetřovatele Pavla Nevtípila? Kde je elektronický manažer Ptáček, který namísto razantního manažerského rozhodnutí nechal alibisticky prověřit vyšetřovatele Nevtípila GIBSem? Oba jsou na teplých místech malých krajských ředitelíčků s velkými platy a vědí, že po nich odpovědnost nebude nikdy vyžadována. Co dělá vyšetřovatel Nevtípil, jehož objektivnost zpochybnil Vrchní soud v Praze? Co dělá jeho nadřízený? Co dělá policejní prezident, který to vše zastřešuje? Všichni mlčí a postupují podle staré policejní taktiky – mlčet a nechat vyhnít. A protože veřejnost a její zvolení zástupci v Parlamentu ČR mlčí také, nic se neděje. Veřejnost místo společného cíle hledá společného nepřítele a tím je současný premiér. Policie namísto rychlé, profesionální a pečlivé práce předvedla loutkové divadlo. Odpovědnost za vznik nemalých škod nese primárně Policie ČR  a zejména nadřízení vyšetřovatele Nevtípila. Jak byly prováděny kontroly postupu hlavního vyšetřovatele? Jak bude možné v práci hlavní vyšetřovatel pokračovat, když samotný dozorový státní zástupce nesdílí jeho právní názor a trestní stíhání a návrh na podání obžaloby zrušil? Je běžnou praxí, že když dojde k zrušení návrhu na podání obžaloby nebo k zahájení trestního stíhání, je hlavní vyšetřovatel sankcionován v podobě významných událostí, odejmutí případu, snížení služebního hodnocení aj. Nejvyšší státní zástupce konstatoval, že rozsah vyšetřování byl nedostatečný! Jaká tedy bude sankce pro pracovníky PČR, kteří se na vyšetřování podíleli? Vrátí veškeré odměny za období 3,5 roku? Vrátí všechny odměny jejich nadřízení? Taková „legrace“ stojí daňové poplatníky miliony. Orgány činné v trestním řízení jsou s vysokou mírou pravděpodobnosti ovlivňovány politickým zřízením. Takový stav je zcela protiprávní a je zde přímá odpovědnost konkrétních osob.

Jaký bude postup dál? Je schopen hlavní vyšetřovatel analyzovat zprávu OLAF a doplnit tak spisový materiál, jak požaduje nejvyšší státní zástupce? Bude muset nejspíš provést znalecký nebo odborný rozbor. Takový výklad bude rovněž ekonomicky nákladný. Z jakého důvodu tak již neučinil již před sepsáním návrhu na podání obžaloby? Jak je možné, že se orgán PČR nezabýval vadným postupem úřadu, který dotaci schválil, přiznal a proplatil??? Neměla by Policie ČR vyhodnotit svoji činnost v uvedené věci jako fiasko, občanům ČR se omluvit a nahradit rádoby odborníky-vyšetřovatele opravdovými odborníky? Nenastal již čas mít odborně zdatné vyšetřovatele a státní zástupce?

Čapí hnízdo je protkáno řetězem nepřímých indicií, které nasvědčují o možné účelovosti ze strany policie. Policejní manažeři buď nevyhodnotili politické dopady kauzy anebo jednali v něčím zájmu. Jinak si nelze vysvětlit délku vyšetřování či načasování zahájení trestního stíhání Andreje Babiše před volbami. Nyní to vypadá, že policie neměla vše důkladně prověřeno. Vedoucí nedokázali personálně posílit vyšetřovací tým, aby bylo vyšetřování ukončené co nejdříve. Ptáček se ukázal jako naprosto neschopný manažer, který nedokázal zasáhnout, když Vrchní soud vážně zpochybnil objektivnost vyšetřovatele Nevtípila. Není se čemu divit, Ptáček se bál už v době, kdy zastupoval středočeského ředitele Kučeru, a proto raději některé písemnosti podepisoval jeho jménem (lze dohledat v policejních archivech) A policejní prezident Švejdar tu holomajznu (řečeno sportovní hantýrkou) sledoval jak z pozice krajského ředitele, tak z pozice policejního prezidenta. Proč ne, vždyť si ho do křesla vybral ministr vnitra z ČSSD a jeden odborový řečník označil za pochopitelné, že ministr vnitra si vybere „svého“ policejního prezidenta.

Jak dlouho ještě budeme držet v klinči sami sebe nesmyslnými trestními stíháními, neprofesionálními postupy v trestních kauzách? Jak je možné, že z tak vysokého počtu trestně stíhaných jsou nakonec pouze dva trestně stíhaní? Proč byl podán návrh na podání obžaloby v tak špatném stavu, když bylo zastaveno trestní stíhání všech? Vrchní státní zastupitelství i Nejvyšší státní zastupitelství shodně prezentovaly formální i věcné vady, které brání pohnout se z místa. To přeci není možné. Zajímavá je i konstrukce mediální, kdy byl zjištěn fakt, že nejvyšší státní zástupce musel denně přečíst 1000 stran dokumentů. Takto pracovitého člověka aby s lupou pohledal. Pokud nejvyšší státní zástupce denně po dobu tří týdnů přečte, seznámí se, porozumí a analyticky vyhodnotí 1000 stránek denně, pak se jedná o člověka s kapacitou počítače. Nepřímo to poukazuje spíš na vysoký výkon Vrchního státního zastupitelství, které uvedený rozbor skutečně provedlo s tím rozdílem, že na uvedenou práci mělo podstatně více času.

Je ještě někdo v této zemi, kdo věří, že vrcholní představitelé policie na úrovni policejního prezidenta, policejního prezidia a krajského ředitelství hl. m. Prahy jsou apolitičtí a nezávislí? Nebuďme a nebuďte lhostejní! Je třeba očistit policii od kádrových zbytků s rezidui StB. Je nutné zvýšit požadavky na policisty, kteří rozhodují o ústavních právech občanů České republiky. Není možné nečinně přihlížet nezákonným zásahům do práv občanů České republiky. Je nepřijatelné dále tolerovat klientelismus a korupci páchané na poctivých lidech korytáři a sobci, kteří bezohledně šlapou po právech slušných lidí a někteří nosí policejní uniformu.

Znovu vyzýváme policejního prezidenta – buď konečně a okamžitě začněte dělat pořádně svou práci anebo rezignujte! Za divadelní hru Čapí hnízdo nese největší odpovědnost policie, kterou zatím papírově vedete.

9 komentářů: „Čapí hnízdo a policie v rukou politiků …

 • 17.12.2019 (15:01)
  Trvalý odkaz

  Sice jsem neviděl ten spis a co není ve spise není na světě, ale myslím, že to zastaveno být mělo už po několika dnech od podání trestního oznámení.
  Položme si jednoduchou otázku, jak může být někdo vůbec stíhán za dotační podvod, který se měl stát už v době, kdy dotační podvod nebyl v našem právním řádu trestným činem? Nelze stíhat někoho za něco co bylo až později (o dva roky) jako tr. čin v tr. zák. označeno, navíc tam nikde nevidím podstatný znak SPTČ u úmyslného trestného činu podvodu – tedy ten úmysl nějak sebe ohohatit, který prostě nelze prokázat jinak než že se obviněný sám přizná, což by možná nyní v této situaci váhal i onen známý Mirek Dušín.
  ——————————————————————————————————————————————-
  Jen skromný dotaz na OA IZS:
  Nezdá se vám příliš vysoký členský příspěvek 0,5% čistého měsíčního příjmu, vždyť vy jste takový poloviční NOSP a nelze se divit, že je vás tak žalostně málo. IPA vybírá 600 Kč ročně a vy si dovolujete vybírat dvacetkrát tolik. Za co?

  M.G.

  Reagovat
  • 29.12.2019 (9:24)
   Trvalý odkaz

   Z těch 0,5% jde cca 60-90% na úhradu pojištění právní ochrany, pojištění odpovědnosti a úrazové pojištění – dle výše příjmu. Příspěvek byl stanoven s ohledem na tehdejší úroveň služebního příjmu do 5. tarifní třídy, tedy v nejnižších třídách.
   Prioritou bylo zajištění členů OA IZS, tedy právní pomoc, úraz a odpovědnost za škody při výkonu povolání.
   To ale neznamená, že výše členského příspěvku je neměnná a definitivní. Vše je na členech, kteří zatím s jeho výší nemají problém.

   OA IZS

   Reagovat
   • 5.1.2020 (21:52)
    Trvalý odkaz

    Děkuji za odpověď, nicméně půl procenta je prostě moc a hlavně je to nespravedlivé, členský příspěvek má být dán paušální částkou – pro všechny stejnou a to pojištění mně připadá předražené. Policista sloužící přes 20 let bere čistého měsíčně (včetně odměn) kolem 35 tis, nováček 20 tis., generál pětkrát tolik jako ten nováček, takže průměrný plat je asi těch 35 tis. a tedy v průměru činí členský příspěvek v těchto odborech přes 2 tisíce, což je více jak
    3x dražší než členství v mezinárodních a ve světě známých a aktivních odborech IPA, které nabízejí členům i více benefitů.
    G.

    Reagovat
 • 18.12.2019 (13:40)
  Trvalý odkaz

  Týden po neštěstí v Ostravě už všichni víme, že pachatelem byl prostě blázen a tudíž se tomu nedalo zabránit, zasahující policie na místě udělala co mohla, bezpečnostní experti včetně těch izraelských (kde jsou útoky denně), co to kritizují jenom hloupě pindají…., ale do teď jsem nechápal jak si mohl někdo tak lehce sehnat CZ 75. Po včerejších zprávách na novinkách už to začínám chápat : „Datum: 2019-12-17 , Nazev: V pražské Krči vykradli policejní auto, zmizela služební zbraň…“, rotace kádrů, neustálé boční vstupy i na podplukovnické fleky – český svaz známých…, zpolicejňovaní….cesta do pekel…..
  X.Y.

  Reagovat
 • 26.12.2019 (19:29)
  Trvalý odkaz

  Kauza „Čapí hnízdo“ je skutečně od samého počátku účelovka, stejně jako to, jak obviněný obviněný tvrdí, že neměl nic společného se státní bezpečností, tomu prostě nikdo nemůže věřit, že by pracovník zahraničního obchodu k „nim“ nepatřil.
  Po 30-ti letech jsou staré struktury nebo jejich děti stále u moci a demokraté, co tam byli chvíli už jsou odstraněni, jako třeba u policie ti porevoluční příkladmo ze známějších jmen třeba Šlachta nebo Mareš, byli prostě odstraněni těmi staronovými mocnými. Stačí nahlédnout do databáze http://www.ibadatelna.cz a zadat jméno a příjmení výše postaveného policisty staršího 48 let (před rokem 1989 musel mít přes 18) a v případě, že sloužil u STB, tak vyjede i s číslem os. známky, která je stále stejná dnes jako tehdy. Vyzkoušejte a uvidíte a budete se divit kolik takových dnes slouží vládě. Je to takový začarovaný kruh a mělo by se to začít okamžitě řešit, tito lidé jsou svojí minulostí extrémně nebezpeční nám všem i našim spojencům.

  Jan Hus

  Reagovat
  • 6.1.2020 (12:54)
   Trvalý odkaz

   A co ten nový kandidát – generál co chce jako blanický rytíř kandidovat na prezidenta – soudruh kapitán vojenské rozvědky ČSLA – věrné to součásti komunistické státní bezpečnosti… mládí vpřed, ale staří na svá místa…chucpe.

   Reagovat
 • 29.12.2019 (9:29)
  Trvalý odkaz

  Je to smutné, ale máte pravdu. A tyto struktury tahají dodnes za nitky na některých policejních ředitelstvích. A tak se některé kauzy odkládají, jiné se nevyšetřují a další se řeší s bleskovou rychlostí. Podle „zájmu“.
  Kdo to toho hnoje nahlédne, je zděšen. Veřejnost je chlácholena a klamána holčičkami v uniformách. Volení zástupci nemají čas a zájem něco řešit, protože by mohli ohrozit svůj profit.

  Reagovat
  • 5.1.2020 (22:26)
   Trvalý odkaz

   Docela mně mile překvapil bývalý MV Ivan Langer jak nedávno v posledním rozhovoru hodnotí současný stav u policie. Možná tehdy před 15 lety myslel, že ta jeho reforma dopadne jinak. Bohužel dopadla špatně. Ten generační špunt sice v první vlně odplavil některé staré struktury, ale ne ty klíčové, další vlnou pak byli spláchnuti právě ti porevoluční…. co se někam vypracovali a pak jim byly odňaty hodnosti a tento stav trvá dodnes. Většina lidí neslouží v centru, kterého se to netýkalo… V malých městech se prostě ze schopného mladého vedoucího oddělení v hodnosti majora stal tou reformou nadporučík a je jím dodnes, ze schopného mladého vyšetřovatele s právním vzděláním a hodností kapitána před 20-ti lety je nyní padesátiletý věčný poručík, z jeho šéfa dříve podplukovníka je nadporučík…. v centru to bylo právě naopak ze strážmistrů se rázem stali i podplukovníci. Tento systém se prostě neosvědčil a nedává lidem naději. Policie potřebuje audit a jednotné velení z centra a ne nějakých samostatných 14 organizačních složek státu coby krajů a prezidium přitom tou samostatnou org. složkou státu ani není. Nemá to prostě koncepci.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..