POLICIE ČR – objekt politických her?

Nezávislost policie je hodnota – slova bývalého ministra Milana Chovance pronesená na tiskové konferenci poté, co podepsal „organizační změnu“ – sloučení ÚOOZ a ÚOKFK v roce 2016. V kontextu s „neplánovaným“ předvolebním 10% navýšením tarifů v roce 2017 se tento výrok připomíná a současně se nabízí otázka, o co jde současnému ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi.

Krátký exkurz do historie. Bezpečnostní sbory se dlouhé čtyři roky vzpamatovávaly ze zázračných ekonomických receptů a opatření nejlepšího ministra financí v galaxii. Poté příslušníkům hodila hrst drobných úřednická vláda, protože jednorázové narovnání by patrně nebylo politicky průchozí. Ani po nástupu vlády Bohuslava Sobotky se trend nezměnil. Příslušníci bezpečnostních sborů marně čekali na jasný impuls, jak si jich vláda váží či jakým způsobem k nim hodlá přistupovat. Doplatili nejspíš na vzájemné antipatie a mocenský boj dvojice Babiš x Chovanec. Na první pohled jasný signál přišel až ve volebním roce 2017, kdy vláda schválila navýšení tarifů o 10% s účinností od 1.7.2017. Odborové organizace to vydávaly za úspěch. Za pár měsíců přišlo rozhodnutí o navýšení tarifů o dalších 10%. Bezprostředně před parlamentními volbami. Shoda náhod či záměr? S odstupem času to lze vnímat jednoznačně jako předvolební tah ze strany ČSSD. Voličský potenciál příslušníků bezpečnostních sborů není zanedbatelný, tak proč to nezkusit. Z cizího krev neteče, jde o peníze daňových poplatníků.

Rok 2019, volby do Evropského parlamentu. V českých podmínkách „druhořadé volby“, ale každé vítězství se počítá. A tři týdny před těmito volbami ministr vnitra Jan Hamáček využije své pravomoci a „přilepí“ k novele zákona č. 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů návrh na vyplácení stabilizačního příplatku příslušníkům bezpečnostních sborů. Ustanovení vložil Jan Hamáček do návrhu novely bez analýzy ekonomických dopadů na rozpočty patřičných ministerstev. Zajímavé. Pouhé tři týdny před volbami do Evropského parlamentu slíbíme příslušníkům bezpečnostních sborů peníze. Sice virtuální, ale kdo by na první pohled zkoumal detaily?

14.5.2019 napsal na serveru parlamentnilisty.cz poslanec Zdeněk Ondráček, že za prosazením Hamáčkova návrhu stálo údajné ultimátum ČSSD – buď Hamáčkův návrh a EET nebo ani jedno. Informace ze sněmovny prosakují někdy rychle, někdy pomalu a někdy skoro vůbec. Pokud se tento nechutný politický handl opravdu stal, byl by to signál pro policii a bezpečnostní sbory, jak o nich zákonodárci smýšlejí. V daném případě pouze jako o voličích. To je něco, proti čemu by se měla policie a bezpečnostní sbory důrazně ohradit. Od současného vedení policie to může očekávat jen bezbřehý optimista.

Policie bude vždy vděčným terčem kritiky. Jediné, co samotní policisté mohou udělat pro důvěru veřejnosti, je jejich každodenní poctivá a svědomitá práce ve prospěch občanů této země. Úkol je to stále těžší, protože způsob, jakým policii vede její management v posledních letech, je mnohdy na obtíž i samotným policistům. Důvěra veřejnosti v policii je silný test úrovně policie a vyspělosti příslušníků. Vysoká důvěra veřejnosti v policii ale teoreticky může vyústit v požadavek veřejnosti, aby policie nekompromisně vyvedla z Parlamentu ČR všechny politické handlíře.