Jak policie nakupuje boty na sklad na věčné časy

Policejní logistika zaznamenala další „úspěch“. Pokus o testování maximální doby skladovatelnosti materiálu, v tomto případě policejních bot s goretexovou membránou. Navzdory tomu, že doba skladovatelnosti je dána výrobcem a je 5 let. Jedná se o boty, které používali a používají příslušníci pořádkových jednotek policie. Výrobce Prabos Slavičín.

Boty jsou vybaveny podrážkou Vibram a mezi obuví a podrážkou je prostor vyplněný polyuretanovou pěnou. Ta má požadované uživatelské vlastnosti, které se od této obuvi očekávají a které zadavatel požadoval. Má ale také jednu nevýhodu – stárne a ztrácí původní vlastnosti. I proto je doba skladovatelnosti určena výrobcem na 5 let. Poté již výrobce neposkytuje záruku, neboť pěnová vrstva ztrácí své vlastnosti.

Zajímavý článek o testování bot je zde: http://rychlarota.akademie-shield.cz/boty-prabos-s00625-profi-trek-gtx/

A jak se s touto skutečností vypořádala policie? Jak jinak, než svérázně, tedy po svém a s péčí řádného hospodáře. Díky vybavení správy logistického zabezpečení nadčasovou výpočetní technikou je velice snadné uhlídat veškerý materiál v policejních skladech. K dispozici jsou tak v okamžiku reálná data a odpovědný pracovník má dokonalý přehled o každé položce.

Jak se to vše promítlo do praxe? Série uvedené obuvi byla vyrobena v říjnu roku 2012 – viz přiložený štítek. Do roku 2019 je dál „plynule“ poskytována uvedeným příslušníkům. Co na tom, že bylo i období, kdy tato obuv nebyla k dispozici, prostě nebyla na výdejním místě. O příčiny se nikdo nezajímal, ale nebyla to doba v řádech dnů, nýbrž mnohem delší.

Problém nastal ve chvíli, kdy policista, který obuv „nafasoval“ v roce 2018 a užíval ji, po necelém roce zjistil, že se na botě oddělila podrážka od pěnové vrstvy. Reklamační řízení u policie je běh na velice dlouhou trať (doloženo příkladem reklamace proslulých ripstopových kalhot – trvala 4,5 měsíce, během kterých ve výdejně nebyly další kalhoty k dispozici). V případě bot by ale ani reklamaci uplatnit nešlo, neboť záruční doba uplynula měsícem 10/2017, což je doba 5 let, po kterou policie tyto boty má ve svých skladech. Část jich je tam dodnes a boty jsou dále vydávány policistům. Oprava u výrobce stojí dle zjištění cca 1.200,-Kč a zahrnuje nové zhotovení pěnové vrstvy. Náklady by pak měl policista vyúčtovat policii, protože díky kvalitní logistice přišel ne vlastní vinou o záruku.
Uvedený typ bot je k dispozici ve výdejně na pražském policejním ředitelství v Kongresové ulici. Uvítáme zprávy i z ostatních krajů.

Péče o svěřený majetek pořízený za peníze daňových poplatníků v tomto případě ukázková. Díky uvedenému přístupu dopadá část kritiky i na výrobce, který je v tomto případě obětí specifických procesů nadčasové policejní logistiky.