Partie krásného Dragouna

„V čele generální inspekce musí bejt generál, paní Müllerová,“ pravil by nejspíš Švejk, pokud by se nejednalo o virtuální postavu. Přichází první podzimní dny, přichází mlhy a padá listí. Padá i generálské listí. A chystá se padnout i na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Radima Dragouna. Raketové hodnostní skoky jsou doménou posledních let a jsou spojené primárně se jménem Tomáše Tuhého. V jeho případě platilo doslova co rok, to skok.

O Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) bylo napsáno dosti. Jedná se o orgán, který má „kontrolovat“ bezpečnostní sbory. Samotnou GIBS nekontroluje nikdo. Poslanecká komise je kontrolou pouze pro formu a je známé, že zejména v uplynulém volebním období byla prakticky k ničemu.  Důkazem neutěšeného stavu je článek na serveru irozhlas.cz https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/policie-gibs-ucelove-zahajene-ukony-v-trestnim-rizeni-uniky-dragoun_1909240632_miz, kde ředitel GIBS přiznává, že GIBS účelově zahajovala úkony v trestním řízení. Tato věta má mnohem větší rozměr, než je na první pohled patrné. Zahájením úkonů v trestním řízení dochází k vážným zásahům do práv osob. Jestliže docházelo k účelovým zahájením úkonů, je na místě hovořit o zvůli, zneužívání pravomoci apod. Tímto se GIBS vrátila do 50. let minulého století. Vyjádření ředitele GIBS Radima Dragouna, že „takto již postupovat nebudeme“ je na stejné úrovni jako proslulé premiérovo „sorryjako“. Jestliže ředitel GIBS přejde účelové zahajování úkonů v trestním řízení v podstatě mávnutím ruky, nemá na svém místě co dělat! A nárok na existenci nemá ani samotná GIBS. Viz – https://pravo21.online/domov-a-svet/ucinna-reforma-gibs-zruseni. Tragickou situaci dokresluje fakt, že na nekalé praktiky upozorňovalo i Nejvyšší státní zastupitelství ve svých výročních zprávách za roky 2015 a 2016. Přesto bývalý ředitel GIBS Murín tyto praktiky ve svém vyjádření popírá a odpovědnost přehazuje na státní zastupitelství.

Pokud je ve státě, který se označuje za demokratický a právní, zasahováno nezákonně závažným způsobem do práv osob, lze vést polemiku o stupni úrovni demokracie, pochybovat o kontrolních mechanismech i o právním státu samotném. Byť by se jednalo o jednotky případů, je toto jednání naprosto nepřijatelné a netolerovatelné. Je zajímavé, že vše přešla v tichosti mainstreamová média, která se v jiných případech za práva hlasitě derou.

Tím ale výčet nekončí. Kromě účelových zahajování úkonů v trestním řízení GIBS stačila vyprodukovat řadu spokojených rentiérů. Není žádným tajemstvím, že ke GIBS přicházeli příslušníci bezpečnostních sborů, kterým právě u bezpečnostních sborů „pšenka nekvetla“. Někdy se jednalo o jedince, kteří například práci policisty nezvládali. Rychlým doplněním vzdělání (rozuměj jakýkoliv vysokoškolský titul) mohli projevit zájem o práci u GIBS. Vyšší plat, větší pravomoci. Nádherný kariérní postup. A hlavně – vyšší výsluhový příspěvek. O personální analýzu GIBS, vypovídající o příchodech, odchodech a délce působení jejich příslušníků, marně žádáme. Současná Stálá komise Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro kontrolu GIBS se snaží markýrovat činnost, ale vzhledem k vytížení jejich členů dalšími povinnostmi spojenými s jejich poslaneckými mandáty nelze očekávat převratné výsledky.

Zmíněné účelové zahajování úkonů v trestním řízení představuje natolik závažný precedens, že je na místě požadovat zrušení této organizace, jejíž provoz stojí daňového poplatníka cca půl miliardy korun ročně. Další peníze pak platí nadstandardním výsluhám bývalých příslušníků GIBS, kteří se zde krátce „ohřáli“ za účelem získání vyššího výsluhového příspěvku anebo v horším případě sami osobně prováděli výše uvedené nezákonnosti.  Za téměř deset let si GIBS nedokázala vybudovat ani kredit, ani prestiž ani respekt. Jedná se v podstatě o nezdařený experiment, který je záhodno ukončit a ušetřit peníze státnímu rozpočtu.

Zpět k nadpisu. Ani rada Vacátko či komisaři Brůžek a Bouše nezasahovali do práv delikventů tak razantním a nezákonným způsobem, jako současná GIBS. Jednali s nimi nekompromisně jako se soupeři, ale s respektem.

A závěrečná otázka pro budoucího generála Radima Dragouna. Už jste našel spis, který Generální inspekce bezpečnostních sborů v červnu 2016 obdržela od jisté expozitury tehdejšího ÚOOZ a který obsahoval poznatky o možném korupčním jednání vysokých policejních důstojníků a který dosud nenašla ani Stálá komise pro kontrolu GIBS?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..