Policejní stamiliony kontra Čapí hnízdo part. 1

Policejní rozpočet je kapitolou Ministerstva vnitra ČR. Každoročně je latentně terčem diskuzí při jednáních o státním rozpočtu ČR. „Hlasitou položkou“ (využívanou k získávání politických bodů a volebních preferencí) jsou peníze na platy příslušníků. Z „úsporných“ opatření v režii Miroslava Kalouska se policie v podstatě dodnes nevzpamatovala. Dlouho se jelo tzv. „na údržbu“. Na údržbu se jede v některých oblastech i dnes.

Od temného středověku policii zachránily evropské peníze. A protože jsme v ČR, tak realita musí být poznamenána cejchem naprosté originality. O čerpání evropských peněz způsobem „ala PČR“ nejlépe vypovídají vystoupení bývalého policejního prezident Tomáše Tuhého v rámci jeho Road show. Zde je citace části vystoupení:

„My jsme připravili program, kterým pokryjeme některé typy činností trošičku jinak, ale to je ten úhel pohledu. Vy se s ním někdy potýkáte při řešení případů zneužívání dotací Evropské unie. My jsme je nezneužili, ale našli jsme cestu. (smích) Takže když budeme pokračovat v tom procesu dál, tak zjistíte, že najednou kupujeme.

Takže když se Vám proklikávají obrázky, které ukazují nějakou moderní techniku, tak to není technika, která byla zakoupena na obměnu. To jsou prostředky, které jsme získali z evropských fondů a které jsme napasovali na nějaký projekt, který nese název Povodňový projekt a kterým jsme chtěli částečně kompenzovat tu absenci těch nákupů dopravních prostředků na základní útvary.

Evropský projekt to vzal. Tímto způsobem šetříme peníze na nákupy vozidel pro standardní rozpočet. Dneska jsme koupili moderní autobusy na evakuaci osob z míst postižených živelnými katastrofami. Zase – je to určitá legenda, pod kterou evropský projekt to vzal a máme je.“

Třikrát hurá a sláva. Policie z evropských peněz pořídila techniku, na kterou by se jinak nezmohla díky omezenému rozpočtu. Objem čerpaných evropských prostředků byl v řádech stamilionů. Čtyřkolky, mobilní laboratoře, terénní vozidla, autobusy, plavidla atd.

V době, kdy policie realizovala tyto projekty za evropské peníze, už jistý vyšetřovatel (dle názoru soudu neprošel testem objektivní nestrannosti) pracoval na prověřování podezření z dotačního podvodu – kauze Čapí hnízdo.

(pokračování příště)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..