Policejní stamiliony kontra Čapí hnízdo part. 2

Policie, vyšetřující podezření z dotačního podvodu, „pod legendou“ nakoupila techniku za stamiliony. Evropský fond „to vzal“ – slovy bývalého policejního prezidenta. Policie nakoupila například vozy Hyundai. Detaily jsou zde:

„Hyundai, které byly kritizované v Maďarsku, to není o kritice, která měla jít k tady těmto vozům. Ty vozidla byla koupena taky z povodňového projektu, aby se na základních útvarech obvoďáci mohli dostávat do takového mírně nedostupného terénu. Nejsou to terénní auta, jsou to MPV, jsou s vyšší průjezdností než oktávky. Ty auta pro tento účel maximálně splňují podmínky. My jsme to vysoutěžili, protože na trhu nebylo jiné auto srovnatelné a konkurenční a nechtěli jsme, nechtěli jsme hlavně dávat záminku … protože … Yettiny už máme, ale Yettiny jsme nemohli koupit, protože by to byla obměna, tak jsme museli kupovat něco úplně jiného a v té době ix 35 byla dostupná, myslím si, že na ty obvody je absolutně dostatečná.“

https://www.autorevue.cz/policie-prevzala-flotilu-hyundai-ix35

Není legenda jako legenda. Čapí hnízdo není Povodňový projekt, ač z obou projektů navenek nejspíš čiší účelovost. Zjednodušený závěr by mohl znít – o co jde, podařilo se úspěšně vyčerpat evropské peníze. ANO, podařilo. Ale v jednom projektu se po více než pěti letech začal „hrabat“ policejní vyšetřoval. Své úsilí korunoval uprostřed okurkové sezóny před třemi lety obviněním jedenácti osob a jako v mariáši přihodil později trumf ve formě žádosti zaslané Poslanecké sněmovně o vydání A.B. k trestnímu stíhání. Jaká náhoda, že to vše zrovna vyšlo před volbami do Poslanecké sněmovny. Slibně rozehraná partie slibující rychlý průběh však později přešla do dosud trvající vytrvalostní střední pasáže se závěrem v nedohlednu. Z jedenácti obviněných zbyli dva.

Policie mezitím užívá techniku nakoupenou za evropské peníze „pod legendou“ (tzv. legendární technika). Politické karty jsou rozdány a v rámci křehkého politického příměří není žádoucí rozdmýchávat vášně. Možná i proto se dosud žádný vyšetřovatel „nehrabe“ v policejních akvizicích. Takhle přišli k vozidlům kriminalističtí technici:

„Poslední technické vozidla pro výjezdy jsme kupovali možná UAZy nebo Volhy.  Pak už většinou technici dostávali k dispozici to, co přepadávalo z cizinecké policie, koupil se nějaký pickup, předělávala se Lada Niva, předělávaly se Mitsubishi. Toto (na obrázku) je dneska mobilní laboratoř, která je takto nazývána, nikoliv výjezdové vozidlo. Zase z toho důvodu, aby v tom byly prostředky, které slouží na to, aby kriminalistický technik, který přijede k živelné katastrofě někde po povodni do místa, kde je nějaký problém, tam vzal a odebral vzorek kontaminované půdy, kontaminované vody atd. Ale zároveň jsme tím vyřešili problém nákupu vozidel pro techniky – taky jedna z povinností, která by nám vznikla v nejbližším období na přímé nákupy a obměny. Neměli bysme na to peníze. Tady nám to vyřešil evropský fond.“     

Evropský fond tak částečně „vyřešil“ kumulovanou finanční nedostatečnost (vnitřní dluh) policie. Ten byl v tehdejší době v podstatě neřešitelný díky nelítostné rivalitě ministrů financí a vnitra, Babiše a Chovance. Na to dopláceli nejvíce řadoví příslušníci, kteří stále marně čekali na finanční vyrovnání odebraných 10% z tarifních tabulek ministrem Kalouskem v roce 2010. K opravdové kompenzaci došlo až ve volebním roce 2017 a to dokonce dvakrát ve výši 10%. Druhé 10% přidání nelze nazvat jinak, než předvolební, neboť to bylo rozhodnutí ministra Chovance (z cizího a z eráru krev neteče). Ani to však nezachránilo ČSSD od volebního debaklu.

Vydařené policejní akvizice z evropských fondů současně posloužily jako PR vedení policie. Ve stínu nablýskaných moderních prostředků pak uvnitř bujel klientelismus a nepotismus. A stranou nezůstala ani oblast veřejných zakázek a nákupů za peníze daňových poplatníků.

(pokračování příště)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..